Projektēšana
Ir nepietiekami tiekties uzlabot apkārtējo vidi, ir jādara konkrēti soļi, lai tā atveseļotos, lai kļūtu vēl mājīgāka un skaistāka. Mūsu kompānija piedāvā pakalpojumus un produkciju, ar kuru palīdzību Jūs varēsiet ieviest dabiskumu savā veidotajā jumta darzā. 1
Jumta dārzu ekonomiskās priekšrocības:
- Bez zemes gabala teritorijas paplašināšanās palielinās zaļā telpa. Tā rezultātā uzlabojas dzīves un darba kvalitāte.
- Atrisina nokrišņu izmantošanu, piemēram laistīšanai. Samazina ūdens un kanalizācijas patēriņus.
- Ziemā kalpo, kā papildus ēkas siltināšana, vasarā kā kondicionēšana. Samazina fizisku, ķīmisku, kā arī bioloģisku slodzi uz ēkas izolācijas slāņa, ar ko nodrošina būves ilgspējību.
- Palielina skaņas un siltumizolāciju būvē.
- Liela atbildība celtniecības darbos, dod pozitīvu vērtējumu no īpašnieka puses.
Jumta dārzu ekoloģiskās priekšrocības:
- Apdzīvotās vietās arvien vairak parādās teritorijas floras un faunas attīstībai. Līdz ar to veicinot un atbalsot dabas un ainavas saglabāšanu.
- Jumta dārzi savāc nokrišņus, līdz ar to samazina slodzi uz lietus ūdens kanalizācijas akām.
- Samazina ārējās temperatūras vibrācijas ietekmi uz būvi, absorbē saules starus un palielina gaisa mitrumu – tāda veidā, uzlabojot mikroklimatu.
- Absorbē lielāko daļu no indīgām vielām, kas ir sastopamas pilsetvidē, samazina vides piesārņojumu.
- Visefektīvakais veids saules enerģijas izmantošanā – ir fotosintēze.
Plānojot un ierīkojot jumta dārzu jāņem vērā
Vēja slodze
- stūru zonas ar ļoti augstām slodzēm
- jumta kores un malu zonas ar lielām slodzēm
- centrālā daļa ar mazākām slodzēm (jāveic precīzāki mērījumi).
Negadījumu profilakse
Veicot jebkurus darbus augstumā, jābūt piesardzīgam un strikti jāievēro veselības un drošības priekšraksti. Tieši tas pats attiecas uz jumta dārzu ierīkošanu. Vienmēr jāievēro spēkā esošie priekšraksti par darbiem augstumā un to veikšana jāuztic tikai kvalificētiem strādniekiem ar atbilstošu sertifikātu un apmācību.
Ugunsdrošība
Zaļajiem jumtiem jābūt noturīgiem pret nejaušu uguni un starojuma siltumu. No uguns aizsardzības viedokļa mēs par tādām uzskatām tās virsmas, kas ir noturīgas pret uguni vai ir ar cieto segumu un atbilst šādām prasībām:
- Intensīvie jumta dārzi, kas tiek regulāri laistīti un kopti, vai arī ierīkoti ar biezāku augsnes slāni, ir noturīgi pret nejaušu uguni un tiek uzskatīti par cietā seguma jumtiem.
- Tie ekstensīvie zaļie jumti, kurus klāj galvenokārt zemie augi (laimiņi, graudzāles,...), var tikt kvalificēti par ugunsdrošiem tikai tad, ja tie atbilst šādām prasībām:
- augšņu maisījuma slāņa biezums ir vismaz 3 cm un tā organisko vielu saturs ne augstāks par 20%,
- celtnes daļas ir atdalītas ar ugunsdrošām sienām, kur vienas zonas garums nepārsniedz 40 m un atdalošās konstrukcijas materiāls nav uzliesmojošs, tā augstums ir 30 cm vai platums ir vismaz 1 m,
- ap atverēm jumta virsmā un ap jumta lodziņiem jāizveido 0,5 m plata oļu vai betona plākšņu aizsargjosla,
- ēkās, kas tiek savienotas ar starpsienu, no nedegoša materiāla ir jāizveido vismaz 1 m plata josla, kura nekad netiks apstādīta ar augiem.
Pēc ekstensīvo zaļo jumtu ierīkošanas un nodošanas sākas augu dabiskā attīstība. Mēs to varam ietekmēt tikai nedaudz - ar kultivēšanas pasākumiem, piem., pilnīgu izgriešanu vai likvidējot noteiktus augus. Noteiktu sugu pārstāvji, jaunievestie augi, garie augi vai tādi, kas nomāc vietējās sugas, piem., daži tauriņziežu augi (Fabaceae), jāiznīcina jau agrīnā stadijā.
Ekstensīvo zaļo jumtu gadījumā kopšana pēc ierīkošanas un nodošanas jāveic tik ilgi, līdz augu sega ir izveidojusies vismaz par 90% no noteiktā līmeņa. Atkarībā no stādīšanas metodes un augu lieluma, kopšana var būt jāveic pat ilgāk par 2 gadiem. Šajā periodā ir svarīgi nodrošināt ar barības vielām jo īpaši vienslāņa zaļo jumtu augšņu maisījumu. Parasti viena vai divas pārbaudes gadā ir pietiekamas, lai noskaidrotu, kādi uzturēšanas darbi jāveic.
Skat. kopšana2